Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
Amíg Joseph Muscat hivatalban van, a jelenleg zajló nyomozás hitelessége megkérdőjelezhető marad – olvasható az Európai Parlament állásfoglalásában.
Az Európai Parlament képviselői strasbourgi plenáris ülésükön elfogadott állásfoglalásukban aggasztónak nevezték a Daphne Caruana Galizia újságíró meggyilkolása ügyében folytatott nyomozás hitelességét és Joseph Muscat máltai miniszterelnököt azonnali távozásra szólították fel.
Az Európai Parlament az 581 szavazattal, 26 ellenszavazat és 83 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy amíg Joseph Muscat hivatalban van, a jelenleg zajló nyomozás hitelessége megkérdőjelezhető marad. A képviselők sajnálatukat fejezték ki, hogy egyéb, pénzmosási és korrupciós üggyel kapcsolatos vizsgálat sem halad előre, vagy egyáltalán nem is indult el. „Az elmúlt évek máltai fejleményei ahhoz vezettek, hogy komoly és tartós fenyegetések érik a jogállamiságot, a demokráciát és az alapvető jogokat” – fogalmaztak.
Előremutatónak nevezték az Európai Bizottság alelnöke, Vera Jourová kedden elhangzott megjegyzését, amely szerint a máltai igazságügyi reformok elmaradása alapot adhat a 7. cikk szerinti eljárás megindítására. Sürgető szükség van a demokráciával, a jogállamisággal és az alapvető jogokkal foglalkozó uniós mechanizmusra, amely évenként független, bizonyítékokon alapuló, megkülönböztetéstől mentes vizsgálat formájában értékelné a tagállamokat – szögezték le.
Az állásfoglalásukban a képviselők a befektetők számára létrehozott máltai állampolgársági és letelepedési programok megszűntetését is kérték azzal érvelve, hogy azok az uniós állampolgárság áruba bocsátását jelentik, és szembe mennek a pénzmosás és a határokon átnyúló bűnözés elleni erőfeszítésekkel, valamint gyengítik a schengeni övezet egységét. Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságíró számos korrupciós ügyet derített fel, ami miatt több, magas pozícióban lévő máltai politikus és kormányzati tisztviselő kerül kínos helyzetbe.
Autójába rejtett pokolgép végzett vele 2017 októberében. Halála előtt nem sokkal nagy mennyiségű adat került a birtokába egy olyan erőmű-beruházással kapcsolatban, amelyben az azóta elfogott Yorgen Fenech üzletember is érdekeltséggel bír. Az újságíró halála után kiszivárgott e-mailek arról tanúskodtak, hogy Fenech egyik vállalata pénzeket utalt át két miniszternek is, akik azonban tagadják, hogy bűncselekményt követtek volna el. Muscat, Málta munkáspárti miniszterelnöke december első napjaiban jelentette be, hogy a jövő év elején lemond tisztségéről.
(MTI)